OFERTA

Twój projekt domu

Badania gruntowe geologiczne

Nie są obowiązkowe, jednak ich brak może znacznie zwiększyć koszty budowy.

Do poprawnego zaprojektowania posadowienia fundamentów niezbędne jest wykonanie badań gruntowych. Wynik badań gruntowych pozwoli nie tylko dokładnie obliczyć szerokość i wysokość ławy fundamentowej, ale również umożliwi poprawnie stworzyć projekt izolacji przeciwwilgociowej Państwa budynku.

Koszt badań gruntowych to z reguły ~0,1% wartości całej budowy.

Wykonanie badań gruntowych nie są obowiązkowe jeśli mamy gwarancję (czyli np. badania gruntowe na działkę sąsiednią) jakie grunty występują na naszej działce oraz na jakiej wysokości występuje poziom wód gruntowych.

W przypadku, gdy inwestor nie zdecyduje się na wykonanie badań gruntowych projektant zmuszony jest do obliczeń założyć jakiś grunt o określonej nośności. Często zdarza się, że dla bezpieczeństwa fundament jest przewymiarowany, czyli założona jest większa szerokość i wysokość ławy fundamentowej oraz dodatkowa ilość zbrojenia.

Jako osoby zajmujące się nadzorem nad budowami spotykamy się również z sytuacją, gdzie w trakcie wykopu pod fundamenty okazuje się, że grunt jest mniej stabilny niż założony w projekcie. Zmusza to do dodatkowego przeliczenia konstrukcji budynku, generując przy tym dodatkowe koszty budowy. W konsekwencji często inwestor zobowiązany jest do wykonania zmian w projekcie, a nawet zmian pozwolenia na budowę.

Zaprojektujemy Twój wymarzony dom.